Головна » 2014 » Вересень » 4 » Лялька-мотанка – український оберіг
11:41
Лялька-мотанка – український оберіг
/Files/images/162.jpg

Лялька-мотанка – українська народна лялька, символ жіночої мудрості, родинний оберіг. Ця іграшка, її історія, види дуже зацікавили пошукову групу «Сузір’я» Вільшанської ЗШ І-ІІ ступенів. Тому у цьому навчальному році ми вирішили знову взяти участь у Всеукраїнській експедиції «Моя Батьківщина - Україна» у напрямку «Із батьківської криниці». Пошуківці дізналися, що здавна у кожній родині мотанка виконувала роль оберегу, була символом мудрості, берегинею роду, символом матері-прародительниці та зв’язку між поколіннями, однією із найдревніших іграшок і сакральних (священних) істот нашого народу, якій тисячі й тисячі років. Від односельців та жителів сіл району група довідалася, що, скільки існує людство, стільки років цій іграшці, яка повинна була дитину заспокоїти, нагодувати і зберегти. Бо мати, залишаючи дитя, замотувала фрукти чи хліб у шматочок тканини, прив’язувала паличку і давала як іграшку, тому в основі ляльки — хрест. Людина вигадувала ляльку-мотанку, подібну собі, як забавку для дитини, як оберіг дому. Виготовляючи цей сакральний предмет, жінки вкладали у неї свою енергію, певні думки і побажання. Ляльку-мотанку передавала мати дочці, коли віддавала до іншого роду, а дочка, у свою чергу, своїй дитині. Це ніби ниточка, яка зв’язувала увесь рід.

Група «Сузір’я» дослідила, що існувало три типи ляльок-мотанок: немовля, баба-берегиня, наречена. Майстер – клас із виготовлення цих іграшок показали на виховних заходах: майстриня с. Вільшанка – Лисак Людмила Павлівна та керівник пошукової групи – Сердюк Світлана Олексіївна. Учні школи мали змогу виготовити власну іграшку.

/Files/images/мотанка3.jpg

Пошукова робота повернула нас до власних коренів. Ми відтворили ляльку-мотанку, поринули у цікаву подорож минулого українського народу.

А також ознайомили учнів школи з українськими традиціями, побутом предків та народним мистецтвом, а саме – із відомостями про українську народну іграшку.

Ганага Н.М.,

керівник пошукової групи «Сузір’я»

Вільшанської ЗШ І-ІІ ступенів

Переглядів: 169 |